Média

Tisková zpráva:

Týden lidských práv v Brně – 4.-10. prosince 2016

Ve dnech 4. – 10. prosince 2016 se v Brně u příležitosti Dne lidských práv uskuteční již 14. ročník festivalu Týden lidských práv, který spoluorganizují brněnské neziskové organizace. Cílem festivalu je upozornit na to, že i po 68 letech od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv jsou v řadě zemí lidská práva stále odsouvána na vedlejší kolej a nejsou samozřejmostí ani v České republice.

Interkulturní fotbal, lidskoprávní Mikuláš, debata o zbrojním průmyslu, promítání filmů, diskuze o domácích porodech, Živá knihovna s náboženskými menšinami, Maraton psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných, divadlo, hudba, demonstrace proti nucenému vystěhování romských rodin… Každá ze zapojených neziskových organizací připravila v rámci Týdne lidských práv vlastní program, který blíže představí současná témata a společenské problémy.

Týden lidských práv propojuje brněnské neziskovky, kulturní organizace a iniciativy napříč zaměřením i velikostí. Oblast lidských práv je široká a každý si může najít v programu akci přesně pro něj. Máme připravené akce pro rodiče s dětmi, pro lidi, co se o lidská práva zajímají dlouhodobě i pro širokou veřejnost,“ říká Nela Armutidisová z Amnesty International, jedné z pořádajících organizací.

Program a popis jednotlivých akcí v Týdnu lidských práv najdete na www.tlpbrno.cz.

Celý festival vyvrcholí v sobotu 10. prosince závěrečným neformálním večírkem LidskoParáda v kavárně Tři Ocásci pro všechny, kteří se zajímají o stav lidských práv u nás i ve světě.

Vstup na všechny akce je zdarma.

Facebook: https://www.facebook.com/tyden.lidskych.prav/?fref=nf

Kontakt pro obecné dotazy: Nela Armutidisová, Amnesty International, nela.armutidisova@amnesty.cz, 607 292 210

Pro informace k jednotlivým akcím kontaktujte přímo pořádající organizaci.

 

Co je Týden lidských práv a kdo ho organizuje?

Týden lidských práv je festival, na kterém spolupracují každoročně brněnské neziskové a kulturní organizace, ale i neformální iniciativy a jednotlivci. Letos program připravily organizace Amnesty International, Centrum pro lidská práva a demokratizaci, Divadlo Feste, Liga lidských práv, NaZemi, Nesehnutí, Tři Ocásci, iniciativa Chceme bydlet, Falun gong a další.

 

Proč 10. prosince?

Termín Týdne lidských práv se každoročně stanoví kolem 10. prosince, kdy se slaví mezinárodní Den lidských práv. Právě 10. prosince 1948 byla Valným shromáždění OSN schválená Všeobecná deklarace lidských práv, která někdy bývá považována za nejvýznamnější dokument 20. století. Obsahuje 30 článků, které stanoví základní práva, která by měla být zaručena jednotlivými státy všem lidem na světě. Všeobecná deklarace je právně nezávazný dokument, který ale inspiroval následný vznik již právně závazných mezinárodních úmluv chránících lidská práva a také dokumenty a ústavy jednotlivých zemí, včetně ČR.